Összes oldalmegjelenítés

2013. október 23., szerda

Fecskefu

   
Vérehulló fecskefu, gödire, cinadón. Chelidonium május. Eros hatású! A mákfélék (Papaveraceae) családjába tartozó. Általában nyirkosabb talajon, árokparton, akácosokban, erdok szélén, házak körül, csatornapartokon sokfelé tömegesen termo, évelo növény. Ha bármely részét megsértjük, narancssárga
színu  nedv csordul ki belole. Gyokértörzse húsos, késobb szivacsos állományú és göcsös,    
kívül-belül vörösesbarna színu. Gyökerei rostosak, 5—10 cm  hosszúak. Szára 50—100 cm magas, elágazó, szögletes, csöves. Toálló levelei hosszúnyeluek, szárlevelei rövidnyeluek, a felsok ülok. Levéllemezük szárnyasán szeldelt, a szeletek hosszas  tojásdadok, durván csipkések, felszínükön világoszöldek, fonákukon kékeszöldek, finoman szorösek. Virágai ernyoben állnak, a szirmok sötétsárgák.   
Termése hosszú, vékony tok; áprilistól egész nyáron virágzik.   Gyujtendo a növény föld feletti része virágzáskor, a szár alsó, vastagabb részei nélkül (Chelidcmii herba), valamint a gyökérzet (Chelidonii radix). A száras hajtás beszáradási aránya 5— 6 : 1; a gyökéré pedig 4—5 : 1.  A drog keseru, karcoló ízu, pora belélegezve heves köhögésre és tüsszentésre ingerlo. A megszárított anyag bezsákolásához  megnedvesített kendot ajánlatos kötni az orr és a száj elé.    
A drogok több alkaloidát, gyantát, kevés illóolajat, C-vita mint, nikotinsavat stb. tartalmaznak. A gyökér hatóanyagban dúsabb, mint a herba. Mindkét drogból epe-, májbajok, valamint gyomor- és bél   
hurut elleni gyógyszereket készít az ipar. Tisztán magukból a drogokból nem szabad teát készíteni; keverékekben való használatához is kikérendo az orvos tanácsa. A friss növény nedvé vel szemölcsöt és tyúkszemet irtanak.    

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése